Sülfürik Asit Tankı Özellikleri

Başlangıç/Sülfürik Asit Tankı Özellikleri
Sülfürik Asit Tankı Özellikleri2019-07-15T09:50:54+03:00

Sülfürik asit tankı genel olarak %98 konsantre oranına uygun olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır. Tehlikeli asit türlerinden bir olan sülfürik asit için %75 konsantre oranına kadar 2 farklı üretim, %75 ile %100 konsantre arasındaki sülfürik asit stoklaması için de 2 ayrı üretim bulunmaktadır.

Sülfürik Asit Tankı

Polyester Sülfürik Asit Tankı

Maksimum %75 konsantre sülfürik asit için uygulama yapılabilen polyester asit tanklarının garanti süresi 5 yıldır.

Dayanım Tablosu

Dayanım Konsantre (%) Sıcaklık (^C)
Sülfürik Asit %1 100^C
%5 100^C
%10 100^C
%25 100^C
%50 90^C
%70 70^C
%75 40^C
Tüm asit türleri için tıklayınız.

Tabloda yer alan değerlerin üstündeki sülfürik asit tankı için polietilen veya pvc asit tankları kullanılabilmektedir.

Ürün Görselleri

PVC + Vinylester Sülfürik Asit Tankı

PVC asit tankları kırılgan yapısı nedeni ile vinylester reçine ile kaplanarak kullanılabilmektedir. Polietilen tanklara göre daha uzun ömürlü olan ve ekipman olarak birçok alternatif seçeneğe sahip olan tanklar istenilen ölçülerde üretilebilmektedir.
PVC asit tankları 4 aşamada üretilebilmektedir.

1. Aşama
Tank pvc halinde istenilen ölçülerde silindirik hale getirildikten sonra çıkış rekoru, serbest flanş boruları ve seviye göstergesi boruları takılarak yüzey parlaklığının aşındırılması için zımpara işlemine geçilir.

2. Aşama
Tank yüzeyi zımparalanarak vinylester reçine ve cam elyaf kaplamasına hazır hale getirilir. Bu sayede vinylester reçine ve elyafın tank üzerine en iyi şekilde yapışması sağlanır.

3. Aşama
Tank yüzeyi vinylester reçine ve elyaf ile kaplanarak kırılgan yapısı giderilmiş olur. Kaplama kalınlığı tank hacmine göre değişmektedir.

4. Aşama
Ürün kaplaması yapıldıktan sonra ürün yüzeyi tekrar temizlenerek boya kısmına geçilir. Ürün boyandıktan sonra gerekli ekipmanlar bağlandıktan sonra sevkiyat bölümüne aktarılır. Sevkiyat güvenliği açısından bazı ekipmanlar demonte olarak gönderilebilmektedir.

Polietilen Sülfürik Asit Tankları

Polietilen sülfürik asit tankları %100 oranında kalınlaştırılarak üretilmektedir. Sülfürik asit için ortalama kullanım ömrü 5 ile 10 yıl arasında değişebilmektedir. Ürün çıkış rekorları PE malzemeden olup, asit dayanımı depo ile aynıdır.

Asit Tankı Üretimleri2019-03-13T12:27:12+03:00

Asit tankı üretimleri polyester ve polietilen olmak üzere 2 farklı şekilde yapılabilmektedir. Birden çok asit türüne dayanım sağlayabilen ürünlerimiz farklı konsantre ve sıcaklık değerlerinde kullanılabilmektedir.
Polietilen asit tankı ürünleri tüm asit türleri için kullanılabilmektedir. Asit türü ve konsantre oranını satış temsilcilerimize ileterek sizin için en uygun tankın üretimini talep edebilirsiniz.
Polyester asit tankı ürünleri ise tüm asit türleri için farklı konsantre ve sıcaklık değerlerinde dayanım sağlayabilmektedir. TABLOYU GÖRÜNTÜLE.
Başlıca Asit Tankı Üretimlerimiz:

  • Kostik Asit Tankı
  • Demirüç Klorür Tankı
  • Hidroklorik Asit Tankı
  • Sülfürik Asit Tankı
  • Fosforik Asit Tankı
  • PAC Tankı
  • HYPO Tankı
Asit Tankı İle İlgli Dikkat Edilmesi Gerekenler2019-03-13T13:09:37+03:00

Asit tankı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli husus asit konsantre oranı ve stok sıcaklık değeridir. Polietilen asit tankları tüm asit türlerine, tüm konsantre oranlarında dayanım sağlamak ile beraber stok sıcaklık değeri kesinlikle 55 dereceyi aşmamalıdır.
Polyester asit tankları için ise asit türü, konsantre oranı ve stok sıcaklık değeri çok önemlidir. Çünkü reçine dayanımı tüm asit türleri için farklı konsantre oranı ve sıcaklık değerlerinde dayanım sağlayabilmektedir. Konsantre oranı azaldıkça stok sıcaklık dayanımı artmaktadır. Ayrıca polyester asit tankları için izocam uygulaması ile sıcaklık koruması sağlanabilmektedir.
Kesinlikle ürünleri sipariş esnasında belirtilen asit türü ve değerleri dışında başka bir asit için kullanmayınız.
Tüm asit tankları öncelikli olarak su ile test edilmelidir. Sevkiyat esnasında oluşabilecek problemlere karşı su testi önerilmektedir.
Tüm ürün grupları mutlaka düz bir beton zemin üzerine yerleştirilmelidir.
Polyester epoksi reçine dayanım tablosunu görüntülemek için tıklayabilirsiniz.

Asit Tankı Referansları2019-03-13T13:34:54+03:00

1984 yılından beri üretimine devam ettiğimiz polyester asit tankları ve polietilen asit tankları Türkiye ve Dünya üzerinde birçok firma tarafından kullanılmaktadır. Referanslarımızdan bazılarını ve üretmiş olduğumuz ürünleri inceleyebilirsiniz. Daha fazla referans bilgisi için referanslarımız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
1. Sandoz Syntek
50 tonluk yatay kimyasal atık tankı ve 26 tonluk kimyasal mikser tank talepleri için üretim sağlanmıştır.

2. APS Ambalaj
24m3 silo asit tankları ve 13 tonluk mikser tank üretimi sağlanmıştır.
3. Kale Kimya
50 tonluk dikey asit tankları ve 5m3 prizmatik asit tankı üretimleri sağlanmıştır.
4. Karabacak Madencilik
13m3 HCL silo asit tankı ve 20m3 hcl stok tankı üretimi sağlanmıştır.
5. İlve Kimya
20 tonluk silo fosforik asit tankı üretimi sağlanmıştır.
6. Kolin İnşaat
20 tonluk HCL asit tankı üretimleri sağlanmıştır.
7. EURO Kimya
25m3 Silo Kostik tank üretimi sağlanmıştır.
8. Doktor Tarsa
6 tonluk dikey fosforik asit tankı üretimi sağlanmıştır.
9. İSTAÇ
20 tonluk poli alüminyum klorür tankı üretimi sağlanmıştır.

Sülfürik Asit Nedir?

Sülfürik asit, H2SO4, güçlü bir mineral asididir. Suda her konsantrasyonda çözünebilir. Olası kaşifi 8. yüzyıl simyacısı Cabir bin Hayyan tarafından verilen ismiyle[2] Yenime uğratıcı, renksiz ve yoğunluğu yüksek sıvı. Çok önemli bir kimyasal madde olan sülfürik asit sanayide değme yöntemi ya da kurşun odalar yöntemi ile üretilir. Bu yöntemlerde kükürt dioksit çeşitli katalizörler eşliğinde oksijenle yükseltgenerek kükürt triokside dönüştürülür ardından kükürt trioksit suyla tepkimeye sokularak sülfürik asit elde edilir. Sülfürik asit çeşitli derişimleri halinde gübre, pigment, boyar madde, patlayıcı madde, ilaçlama, inorganik tuz ve petrol arıtım ve metalurji işlemlerinde kullanılır. Ayrıca çeşitli pillerin yapımında da sülfürik asitten yararlanılır. Halk arasında “akü asidi” diye bilinir. Elektriği iletir. Suda çözündüğünde çok yüksek ısı çıkar.
Piyasada satılan sülfürik asitler çoğunlukla yüzde 78,93 ya da 98’liktir.

Sağlık Açısından Riskleri

Hangi konsantrasyonda olursa olsun, gözlerle teması tehlikelidir. Derişik sülfürik asit gayet kaşındırıcı olup, deride şiddetli yanıklar meydana getirir. Temas halindeki bölge göz duşu veya seyreltik baz ile yıkanmalıdır. Su ile yıkandığı takdirde ısı açığa çıkacaktır ve asıl yanmayı bu olay gerçekleştirecektir. Temas edilen yerde renk açımı ve iz bırakıcı yaralar oluşur.