Sülfürik asit tankı genel olarak %98 konsantre kullanıma göre üretilmekte ve kullanılmaktadır. Tehlikeli asit türlerinden biri olan sülfürik asit için %75 konsantre oranına kadar 2 farklı üretim, %75 ile %100 konsantre arasında da 2 farklı üretim bulunmaktadır.

Sülfürik Asit Tankı

Vinylester Sülfürik Asit Tankı

Maksimum %75 konsantre sülfürik asit için uygulama yapılan vinylester asit tanklarının 5 yıllık uzun garanti süresi ile üretimi sağlanmaktadır.

Dayanım Tablosu

Dayanım Tablosu Konsantre (%) Sıcaklık (^C)
Sülfürik Asit Tankı %1 100^C
%5 100^C
%10 100^C
%25 100^C
%50 90^C
%70 70^C
%75 40^C
Daha yüksek konsantreler için polietilen asit tankı veya PVC + Vinylester asit tankı üretimine geçilmektedir.

Sülfürik asit bazen derişim sağlamak amaçlı daha küçük oranlarda su ile karıştırılarak tank içinde kullanılabilmektedir.

Ürün Örnekleri

Vinylester + PVC Sülfürik Asit Tankı

PVC + Vinylester sülfürik asit tankı %100 konsantre sülfürik asit kullanımı için üretilmektedir. Polietilen tanklara göre daha uzun ömürlü olan ve ekipman olarak birçok alternatife sahip olan tanklar istenilen ölçülerde üretilebilmektedir.

Tanklarımız 4 aşamada üretilmektedir.

1.Aşama

Tank PVC halinde istenilen ölçülerde silindirik hale getirildikten sonra çıkış rekoru, serbest flanş boruları ve seviye gösterge boruları takılarak yüzey parlaklığının giderilmesi için zımpara bölümüne iletilir.
2. Aşama

Tank yüzeyi zımparalanarak vinylester ve cam elyaf kaplanmasına hazır hale getirilir. Bu sayede vinylester ve cam elyafın PVC yüzeye daha iyi yapışması sağlanır.
3. Aşama

Parlaklığı giderilen PVC yüzey bu aşamada vinylester reçine ile kaplanarak kırılgan yapısı ile ilgili önlem alınır. Tank hacmine göre kalınlığı değiştirilen kaplama işlemleri PVC deponun kırılmasını engeller.
4. Aşama

Ürün kaplaması yapıldıktan sonra ürün yüzeyi tekrar temizlenerek boya kısmına geçilir. Ürün boyandıktan sonra gerekli ekipmanlar adapte edilerek sevkiyata aktarılır. Sevkiyat güvenliği açısından bazen ekipmanlar harici olarak gönderilebilmektedir.

Polietilen Sülfürik Asit Tankları

Polietilen sülfürik asit tankları %100 oranında kalınlaştırılarak üretilmektedir. Sülfürik asit için ortalama ömrü 5 ile 7 yıl arasında değişmektedir. Ürün çıkış rekorları polietilen malzemeden olup polietilen kaynak tekniği ile depo üzerine sabitlenmektedir.

Sülfürik Asit HakkındaSağlık Açısından RiskleriRefaranslarımızdan Bazıları

Sülfürik asit, H2SO4, güçlü bir mineral asididir. Suda her konsantrasyonda çözünebilir. Olası kaşifi 8. yüzyıl simyacısı Cabir bin Hayyan tarafından verilen ismiyle ; Yenime uğratıcı,renksiz ve yoğunluğu yüksek sıvı. Çok önemli bir kimyasal madde olan sülfürik asit sanayide değme yöntemi ya da kurşun odalar yöntemi ile üretilir. Bu yöntemlerde kükürt dioksit çeşitli katalizörler eşliğinde oksijenle yükseltgenerek kükürt triokside dönüştürülür ardından kükürt trioksit suyla tepkimeye sokularak sülfürik asit elde edilir. Sülfürik asit çeşitli derişimleri halinde gübre, pigment, boyar madde, patlayıcı madde, ilaçlama, inorganik tuz ve petrol arıtım ve metalurji işlemlerinde kullanılır. Ayrıca çeşitli pillerin yapımında da sülfürik asitten yararlanılır. Halk arasında “akü asidi” diye bilinir. Elektriği iletir. Suda çözündüğünde çok yüksek ısı çıkar.

  • Piyasada satılan sülfürik asitler çoğunlukla yüzde 78,93 ya da 98’liktir.
Hangi konsantrasyonda olursa olsun, gözlerle teması tehlikelidir. Derişik sülfürik asit gayet kaşındırıcı olup, deride şiddetli yanıklar meydana getirir. Temas halindeki bölge göz duşu veya seyreltik baz ile yıkanmalıdır. Su ile yıkandığı takdirde ısı açığa çıkacaktır ve asıl yanmayı bu olay gerçekleştirecektir. Temas edilen yerde renk açımı ve iz bırakıcı yaralar oluşur.
Referans Hacim Ürün Türü
Greeneco 20M3 PVC + Vinylester
Silopi Elektrik 12M3 PVC + Vinylester
Camiş Madencilik 1M3 PVC + Vinylester
Akın Tekstil 15M3 Polietilen
Hyosung 5M3 Polietilen
Uyguner Deri 10M3 Vinylester